Category
Realizacje

Komoda „en tombeau”,

sygnowana Charles Chevallier (1700-1771)

Komoda „en tombeau” czyli grobowa zwana jest również komodą  régence ( czas Regencji francuskiej ).

W XVIII wieku  komoda  nie była jeszcze bardzo znanym meblem. Tak zwana komoda „grobowa” jest inspirowana starożytnymi grobowcami i sarkofagami; jego obszerne formy są ciężkie i masywne, wszystkie jego linie są zakrzywione z bulwiastymi bokami i kopulastym frontem. Posiada dwie szuflady na górze i  lub czasami wąską sekretną szufladą.

Cechą szczególną komody Régence „en tombeau” z XVIII wieku jest bardzo szczególny łuk, który jest podzielony poziomo na trzy równe strefy: wypukła część środkowa między dwiema wklęsłymi częściami odpowiadającymi dokładnie trzem rzędom szuflad. Oglądana w rzucie komoda „grobowa” ma lekko zakrzywioną twarz. Opiera się na krótkich nogach, dzięki czemu środkowy fartuch prawie dotyka ziemi.

Fornirowane jest palisandrem, drzewem różanym  lub amarantem dla modeli wysokiej jakości . Arkusze forniru fryzowego rysują czasem proste i dyskretne wzory geometryczne.

Ozdoby z brązu są obfite i często przeładowane. Komoda Regency jest zawsze pokryta grubym marmurem z profilowanymi krawędziami, po prostu umieszczanymi na ramie korpusu.

 

Odnowiona przez nas komoda, sygnowana jest nazwiskiem francuskiego wykonawcy Charles Chevallier ( zdj. nr 4). Charakterystyczna dla okresu regencji, markieteria wykonana jest z drzewa różanego, śliwki, oraz delikatnej żyłki jaworu.

Stan przedmiotu przed podjęciem prac to przede wszystkim znaczne deformacje zabudowy, duże podniesienia oklein oraz mocno zdegradowana powierzchnia wykończenia przedmiotu oraz zdobiących korpus brązów.

Całość przeprowadzonych wyżej wymienionych  prac została podkreślona na życzenie klienta politurą na wysoki połysk tzw francuski poler.