Pracownia MK ART specjalizująca się w restaurowaniu przedmiotów inkrustowanych w umiejętny sposób łączy tradycyjne techniki konserwacji z ogromnym wachlarzem możliwości współczesnej technologii. W ten sposób udaje się zsyntezować tak różne zdolności, które ostatecznie decydują o końcowym efekcie pracy.
Bonheur du jour w stylu Boulle ( po renowacji w naszej pracowni) , Francja XIX w.
Praca nad przedmiotami typu Boulle czy Napoleon III to przede wszystkim odtworzenie brakujących elementów występującej na danym przedmiocie apliki ( zazwyczaj wykonanej z mosiądzu, misternie wyciętegeo wzoru). Znajomość programów wektorowych zdecydowanie ułatwia cały proces i pozwala na rozszerzenie całości działań renowatorskich. Rekonstrukcja bądź projektowananie nowych aplik dla markieterii jest jedną z najważniejszych działań pracowni.
Technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Wstawki umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu.
Pozłotnictwo to dziedzina rzemiosła, polegająca na pokrywaniu powierzchni przedmiotów powłoką z metalu. Celem pozłotnictwa jest nadanie ozdabianym obiektom szlachetnego wyglądu i walorów imitujących bogactwo.
Pozłotę, czyli ozdobą warstwę metalu, można nanosić na różne podłoża: drewno, metal, płótno, papier, skórę, stiuk, marmur, gips, tynk (najpowszechniej spotyka się złocenia na drewnie). Pozłota może być wykonana ze złota, srebra, brązu, cyny, aluminium lub stopów metali (tzw. szlagmetal*), używanych w różnych technikach w postaci płatków, proszków, past lub farb. Najczęstszym sposobem jest pokrywanie powierzchni płatkami złota* lub srebra. ( źródło: http://www.aureum.pl/pozlotnictwo/
Dorabianie brakujących elementów odnawianego przedmiotów tj nogi, półki etc.
Przy odnawianiu przedmiotu należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię. Niejednokrotnie wymaga ona reparacji w postaci wstawek z forniru czyli uzupełnień fornirem tego samego gatunku, najlepiej wiekowo odpowiadajacemu wymaganiu przedmiotu. W przypadku mebli inkrustowanych reparacji wymaga markieteria, czyli odklejający się badź wybrakowany mosiądz / szylkret/ inny metal/ kość etc. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest użycie odpowiedniego spoiwa.
Pokrywanie materiału, najczęściej drewnianego lub drewnopodobnego, warstwą drewna o wyższej jakości – forniru, dzięki czemu przy obniżonym koszcie można zbudować dany produkt (np. front mebli, drzwi), tak aby wyglądał jak zbudowany z litego i cenniejszego drewna.